Felsőoktatás és felnőttképzés közérthetően

információk, hírek és vélemények oktatás, képzés (szakképzés, felnőttképzés, gyakornokképzés etc.) témakörökben közérthető és olvasható formában

interjú

hírfolyam

szakképzés

felsőoktatás

2011.05.04. 22:57 magadnaktanulsz

Áll a bál – brutális kormányzati elképzelések a felsőoktatásban

A mostani 29 helyett 12 állami egyetem marad Magyarországon, tudósít az [origo] internetes portál egy hozzá került kormányzati koncepcióra hivatkozva, azóta ezt hangozza minden valamirevaló online, holnaptól pedig offline médium. A koncepcióról állítólag Hoffmann Rózsa személyesen egyeztetett egyetemi vezetőkkel. Az [origo] információi szerint felszámolnák a felsőoktatási helyek közel felét, néhány szakon, például a jogász- és közgazdászképzésben pedig korlátoznák a diákok számát, több felsőoktatási intézmény támogatásából teljesen kivonulna az állam a koncepció szerint. A történet legnagyobb vesztese kétségkívül a Budapesti Corvinus Egyetem lenne.

 

Az egyetemi-főiskolai struktúra átalakítása a Széll Kálmán-terv végrehajtásához szükséges, közel 88 milliárd forintot vonnának ki a felsőoktatásból, azaz spórolnának meg ily módon. Ennek jelenleg egyetlen reális módja a jelenlegi 29 állami fenntartású intézmény számának drasztikus csökkentése. Az oktatási államtitkár sajtóértesülések szerint a múlt héten már egyeztetésre hívta annak a 12 egyetemnek a rektorát, amelyek a koncepció szerint megmaradna: így a Nyugat-Magyarországi Egyetem, a Pannon Egyetem, a Pécsi, a Debreceni, a Miskolci és a Szegedi Tudományegyetem, a Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, az ELTE, a SOTE, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem és a gödöllői Szent István Egyetem. A koncepció nem számol a közgazdászképzésben legtekintélyesebbnek számító budapesti Corvinus Egyetemmel. Az [origo]-nak név nélkül nyilatkozó, az egyeztetésen részt vevő intézményvezetők szerint az oktatási államtitkár nem fűzött magyarázatot az ésszerűsítési elképzelésekhez. Az egyetemek vezetőivel szóban ismertetett elképzelés szerint a fent felsorolt 10 egyetemen kívül csak a 2012-től elindítani tervezett Nemzeti Közszolgálati Egyetem, valamint az öt jelenlegi, művészeti képzést nyújtó intézmény (a Képző, az Ipar-, a Zene-, illetve a Színművészeti Egyetem, valamint a Táncművészeti Főiskola) összevonásából megalakuló, egységes művészeti egyetem működne állami finanszírozással. A tíz mostani állami főiskolából négy maradna a tervek szerint: a tanár- és tanítóképzés centrumává váló Egri és a Nyíregyházi Főiskolák; a Budapesti Gazdasági Főiskola és egy egyelőre meg nem határozott központú kelet-magyarországi intézmény. A megmaradó intézmények listáján nem szereplő egyetemek, illetve főiskolák karainak egy része beolvadna a megmaradók valamelyikébe. A pesti közgáz karait az ELTE, a Szent István Egyetem és a Műegyetem venné át a terv szerint. Azokat az intézményeket, amelyek az integrált struktúrába nem férnek bele, az állam nem finanszírozza tovább a terv szerint. Beolvadhatnak valamelyik megmaradó intézménybe, vagy magánegyetemként működhetnek tovább. "A harmadik lehetséges út, hogy megszűnnek.”

Úgy látszik nem a levegőbe beszélt a miniszterelnök azon a néhány héttel ezelőtti kormányülésen, amikor állítólag azt mondta, hogy „szíve szerint csak néhány egyetemet hagyna meg”. Egy picit több marad meg, azt is mondhatnánk, hogy a köszönjük, de nem tesszük! A cilinderből nem ez fehér nyuszi került elő, hanem egy zakatoló fűnyíró. A hírek szerint a Corvinus vezetése teljesen le van döbbenve, de gyanítjuk, hogy a hallgatóság is. Az olyan mendemondákra, miszerint a Fővám tér vesztét az intézmény „balos tűzfészek” jellege okozza, inkább engedjük el a fülünk mellett, mert ha van igazságtartalma, akkor az a legsötétebb korszakok politikai motivációit idézné fel! Áll a bál, és még csak most kezdjük megismerni a részleteket…

Szólj hozzá! · 1 trackback

Címkék: felsőoktatás rózsa hoffmann hírfolyam


A bejegyzés trackback címe:

https://magadnaktanulsz.blog.hu/api/trackback/id/tr782878488

Trackbackek, pingbackek:

Trackback: Az oktatás Magyarországon 2011.05.05. 12:19:21

 Az oktatás Magyarországon Hoffman Rózsa a felsőoktatás átszervezését tervezi. A jelenlegi 29 egyetemről 12-re csökkentené az egyetemi szintű felsőoktatási intézmények számát. A kiválasztott iskolák egy részét összeolvasztanák másokkal, míg e...

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása